Dnes je 18. 04. 2014.
*

Řešte FYKOS!

Vydáno dne 29. 09. 2008 (24062 přečtení)

Kromě Fyzikální olympiády, která letos probíhá jubilejním 50. ročníkem, se od začátku školního roku můžete pustit také do řešení Fyzikálního korespondenčního semináře.

Podrobnější informace o průběhu semináře lze získat na stránkách http://fykos.troja.mff.cuni.cz/, kde také naleznete zadání úloh. První sérii přinášíme také jako přílohu tohoto článku. Svá řešení můžete s kýmkoliv konzultovat, pátrat v literatuře i na internetu, ale neměli byste opisovat jeden od druhého. Výsledky své práce poté můžete poslat emailem nebo i online uploadovat, což je novinka tohoto ročníku.

Zadání úloh 1. série

Termín odeslání: 13. října 2008

Úloha I . 1 … klouzání a kmitání

Dvě závaží spojená pružinou

Dvě závaží o hmotnostech mM jsou spojena pružinou o tuhosti k a leží na hladké podložce (tření můžeme zanedbat). Tělesu m udělíme rychlost v (viz obrázek). Jaká bude nejkratší vzdálenost mezi tělesy a kdy jí dosáhnou?

Úloha I . 2 … pirát a zlatá odměna

Jeden pirát má za odměnu dostat pytel zlaťáků. Ale kapitán lodi je lakomý a chce mu to zkomplikovat. Přetavili zlato do válce. A k tomu ještě odlili druhý, velikostně stejný válec z mosazi. Protože uprostřed zlatého je vzduch, váží oba stejně a jsou stejně velké. Jak si má dotyčný pirát vybrat, aby pak nelitoval?

Úloha I . 3 … už mě nehoupej

Kačenka se rozhoupává na houpačce následujícím způsobem. Při největší výchylce houpačky se přikrčí, a když je houpačka v nejnižším bodě, opět se postaví. Tyto pohyby neustále opakuje. Poměr vzdálenosti těžiště Kačenky od osy otáčení při pokrčení a při stání je 21 ⁄ 12 ≈ 1,06. Kolikrát se Kačenka zhoupne, než se amplituda houpání zdvojnásobí?

Úloha I . 4 … praktická motoristická

Na nepřehledných křižovatkách či v ostrých zatáčkách někdy bývá vypuklé zrcadlo. Snadno si všimneme, že zrcadlo zkresluje jak vzdálenost, tak i rychlost přijíždějících aut. Naši vzdálenost od zrcadla označíme d, vzdálenost přijíždějícího auta od zrcadla L, jeho skutečnou rychlost v a poloměr křivosti zrcadla R.

Na základě toho, co vidíme v zrcadle, určete, jak daleko se nám přijíždějící auto jeví? Jakou zdánlivou rychlostí se přibližuje? A jak se liší skutečná doba, za kterou přijíždějící auto vjede do křižovatky, od doby, kterou odhadneme z jeho zdánlivé vzdálenosti a zdánlivé rychlosti? Zvolte si rozumné hodnoty parametrů a rozhodněte, zda může být tento rozdíl dob nebezpečný.

Úloha I . P … Mikuláš vs. Klaudios

Rok 2009 je vyhlášen jako Mezinárodní rok astronomie a připomíná 400 let používání dalekohledů lidstvem. Vraťme se o čtyři staletí zpět, kdy byl dalekohled již k dispozici, ale klasická fyzika ještě v plenkách. V otázce uspořádání světa spolu soupeřily Koperníkův heliocentrický názor a Ptolemaiův geocentrický systém. Navrhněte experiment, resp. pozorování, které mezi oběma představami dokáže rozhodnout. Dostatečně okomentujte, jaký výsledek lze očekávat a co z něj plyne v prospěch či neprospěch uvažovaných uspořádání. Vlastní pozorování není nutné, i když vhodné. Navíc vysvětlete, proč jsou v geocentrickém modelu Slunce a Země spojeny úsečkou?

Představa geocentrického systému

Úloha I . Exp … copak nám to tady smrdí?

Změřte rozdíl hustot čerstvého a zkaženého vejce a zjistěte i její časovou závislost! Pokuste se také vysvětlit své výsledky a zvažte užití statistického zpracování.
Tip. Vejce se rychle zkazí například na sluníčku.

Úloha I . S … princip ekvivalence

  1. Jaké by musely nastat podmínky, aby Galileův pokus nevyšel? Šikmá věž v Pise je vysoká h = 55 m, předpokládejte, že obě koule mají poloměr R = 8 cm a že jedna koule je vyrobena z olova o hustotě ρ = 11300 kg·m − 3. Jakou hustotu by musela mít druhá koule, aby rozdíl v časech dopadu obou koulí byl větší než ΔT = 0,3 s?
  2. S jakou přesností ověřuje původní Eötvösovo měření rovnosti poměru gravitační a setrvačné hmotnosti pro neutrony a protony, pokud ve dřevě tvoří neutrony 50 procent hmotnosti, zatímco v platině 60 procent hmotnosti? Zanedbejte hmotnost elektronů a vazebné energie.
  3. Ověřte užívaný předpoklad o tom, že v Budapešti je gs′ v porovnání s g zanedbatelné.


( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

© Fyzika.net, 2000 – 2008.

Využíváme technologie: Redakční systém PhpRS, Linux, Apache, MySQL, PHP.

Referáty fyzika | Řešené příklady z matematiky

  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Komunita fyzika.net
Odkazy
Ankety
TOP 15

  Kategoriekulatý roh
mínus Astronomie
mínus Elektřina a magnetismus
mínus Energetika
mínus Fyzika mikrosvěta
mínus Fyzikální tabulky
mínus Kmitání a vlnění
mínus Matematika
mínus Mechanika
mínus Optika
mínus Ostatní
mínus Technologie
mínus Teorie relativity
mínus Termika
mínus Významní fyzikové

  Anketakulatý roh
Vyhovuje vám současná nabídka článků?

Ano
10480  (10480 hl.)
Ne, je jich málo
8353  (8353 hl.)
Ne, jsou o ničem
7501  (7501 hl.)
Nevím, nic jsem nečetl
6836  (6836 hl.)

Celkem hlasovalo: 33170


  Pomůckykulatý roh
Vědecká počítačka

  Vyhledáváníkulatý roh
RybolovKomorník chataUbytování velkých skupinPenzion Kun?akChataJi?ní ČechyPenzion Česká KanadaPenzion Ji?ní ČechyChata u rybníkaUbytování v České KanaděChata Česká KanadaUbytováníKun?ak

  Doporučujemekulatý roh
Venus Transit
FYKOS
Michelle Art

  Novinkykulatý roh

22.08.2007: Raketoplán Endeavour zpět na Zemi
Mys Canaveral (USA) - Americký raketoplán Endeavour včera v 18:32 SELČ přistál úspěšně na Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral na Floridě. videozáznam

30.07.2007: Oživení
Po značně dlouhém a nepříjemném období nečinnosti dnes konečně vychází další nový článek na našem serveru. Postupně se budu snažit o aktivnější přístup k tvůrčí práci. Děkuji všem čtenářům za věrnost, jakou nám prokazují.

21.08.2006: Rozřešení ankety
Vážení čtenáři, ve čtvrtek dojde k hlasování Mezinárodní astronomické unie o názvosloví objektů ve sluneční soustavě. Dojde tak k definitnivnímu rozřešení naší anketní otázky. Připravujeme pro vás také zpravodaj z celého jednání.


  Kalendářkulatý roh
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     

  fyzika.netkulatý roh
server o fyzice
kontakt: Tomáš Jirotka
web: www.fyzika.net
email: info@fyzika.net
rss: nové články
TOPlist